уторак, 4. јун 2013.

RAČUNARSKA BEZBIJEDNOST


     Zaštita računarskih mreža i njihovo nadgledanje je od izuzetnog značaja za normalan rad IT infrastrukture. U mogućnosti smo da implementiramo zaštitu na više nivoa, kao i na serverima i radnim stranicama. Pored aktivne zaštite, imamo rešenja za aktivno praćenje saobraćaja na mreži uz pomoć NetFlow protokola. Nakon implementiranog rešenja sprovodimo akciju simulacije napada iz spoljne i unutrašnje sredine, radi provere postavljene zaštite.

     Sigurnost računara (engl. computer security) je polje računarsva koje se bavi nadzorom, praćenjem i spriječavanjem raznih opasnosti koje mogu prouzročiti nestabilnost, prestanak rada ili bilo kakvu vrstu štete na softveru, pa i hardveru računara.

     Pod pretpostavkom da je računar siguran od svih opasnosti (virusi, crvi, i razne vrste infekcija), korisnik bi trebao da može uraditi baš ono što hoće na računaru što nije slučaj ako je računar napadnut od strane nekog štetnog programa koji je napisan sa namjerom da naškodi radu računara.

   Povjerljivost. Trebalo bi da samo pošiljalac i namjeravani primalac razumiju sadržaj prenesene poruke. S obzirom na to da prisluškivači mogu da presretnu poruku, to obavezno zahtjeva da ona bude nekako šifrovana, tako da presretnutu poruku prisluškivač ne može da dešifruje.



      Integritet poruke. Čak i kad su pošiljalac i primalac u stanju da međusobno provere svoju autentičnost, oni takođe žele da obezbede da se sadržaj ne promeni, bilo zlonamerno, bilo nesrećnim slučajem tokom prenosa. Za obezbeđivanje takvog integriteta poruke mogu se koristiti proširenja tehnika kontrolnih zbirova.

     Provera autentičnosti krajnjih tačaka. I pošiljalac i primalac trebalo bi da mogu da se uvere u identitet druge strane u komunikaciji. U ljudskoj komunikaciji licem u lice taj problem se lako rešava vizuelnim prepoznavanjem, dok kod entiteta koji komuniciraju razmenjujući poruke preko medijuma, provera autentičnosti nije tako jednostavna.

     Operaciona bezbednost. Skoro sve organizacije danas imaju mreže koje su povezane sa javnim internetom. Te mreže potencijalno mogu postati meta napadača koji mrežama pristupaju preko javnog interneta. Napadači mogu da pokušaju da postave crve u racunare te mreže, pribave korporacijske tajne, preslikaju internu konfiguraciju mreže i pokrenu napade odbijanja usluga (DOS).




Jedan od načina odbrane(anti-virus)



      Osnova naše odbrane protiv nametnika je antivirusni alat. Na tržištu postoje besplatni1 programi ove namjene koji od korisnika zahtijevaju samo jednogodišnju registraciju. Preporučujemo vam avast! (http://www.avast.com) ili AVG (http://www.grisoft.com/). Namjeravate li koristiti P2P, IM ili klijent elektroničke pošte, ugradite te programe u računalo neposredno prije antivirusnog alata.

(!) Antivirus i anti spyware alati će odmah po završetku ugradnje tražiti pristup Internetu. Pobrinite se da vam je računalo nakon svakog ponovnog podizanja sustava spojeno na Internet.


(!) Pri ažuriranju alata javljat će se upozorenja vatrozida, kao i u slučaju web preglednika. Postupite na već opisan način da bi se ažuriranje moglo nesmetano odvijati.

 Ugradnja i podešavanje avast! antivirusnog alata


1.  Na CD u uz brošuru ili web stranici www.avast.com pronađite i preuzmite avast! Home Edition (English).

2.  Na istoj web stranici pronađite poveznicu na formular za registraciju ispunite ga.

Nakon ugradnje

Za ispravan rad antivirusnog alata ključne su uvijek ažurne antivirusne definicije i inačica jezgre antivirusnog alata.Da biste koristili funkciju automatskog ažuriranja, potrebno  je unijeti registracijski kod dobiven nakon ispunjavanja web formulara.







CRVI


        Crvima je obično namjena preuzeti kontrolu nad   racunarom i omogućiti udaljenu kontrolu čak i nakon primjene sigurnosnih zakrpa. Ovo postižu otvaranjem takozvanih "stražnjih vrata" (backdoor) kroz koja autor može izdavati naredbe vašem računaru bez vašeg znanja. 

      Čak i kada crv sam po sebi nema zlonamjernog koda, što je ponekad bio slučaj, količina mrežnog prometa koji stvara šireći se može usporiti ili čak onemogućiti normalan rad na internetu ili lokalnoj mreži. Neki crvi posegnut će i za vašim šiframa i osobnim podacima te ih staviti na raspolaganje autoru. Naprimjer, vrlo čest uzrok usporenja vaše Internet konekcije zaista mogu biti crvi, te se nemojte iznenaditi ako dobijete hrpu upozorenja zbog raznih neželjenih poruka koje vaš računar, zaražen crvom, šalje na milione e-mail adresa.

      Većina današnjih crva dolazi na naše računare putem e-maila ili mrežnih servisa. Mrežni su opasniji jer u pravilu ne zahtijevaju interakciju s korisnikom, već samostalno preuzimaju kontrolu nad računarom i nastavljaju širenje. Od njih se efikasno možemo braniti firewallom, no čak i uz firewall preporučuje se primjena sigurnosnih zakrpa. Ova dvostruka zaštita garantira zadovoljavajuće visok stepen sigurnosti. 

     Crve koji se šire kroz mrežne servise primijetit ćete kao pokušaje spajanja na vaš računar koje firewall blokira. U ovom slučaju potpuno su bezopasni jer pokušaj iskorištavanja nekog sigurnosnog propusta na vašem računaru nije mogao biti izveden.




VIRUSI




Zlonamjeran program koji nazivamo virusima prepoznajemo po mogućnosti samoumnožavanja. Kada se izvrše na računaru, među prvim koracima nastoje pronaći sljedeću žrtvu i njoj poslati vlastitu kopiju. Virusi se od crva razlikuju po tome što "inficiraju" neku datoteku, odnosno svoj kod dodaju na neki već postojeći, čekajući da se ta datoteka upotrijebi kako bi se ponovno aktivirali. Neke viruse su zamijenili crvi koji svoj kod u cijelosti pohranjuju u stalnu memoriju, na što skrovitije mjesto.
    
     U pravilu, dodaci u e-mail-ovima za koje niste potpuno sigurni da dolaze iz povjerljivog izvora i da ih očekujete zaslužuju sumnju. Ukoliko su još uz to i izvršni (prilikom pregleda postaju aktivni, odnosno upravljaju vašim računarom), sumnja postaje nužnost. Izvršni privici mogu se pojaviti u obliku mnoštva nastavaka, a najučestaliji su: bat, exe, pif, scr, cmd, vbs i js.
    
     Dobar način procjene radi li se o opasnom dodatku je razmisliti od koga nam dolazi taj dodatak, jesmo li ga zatražili i znamo li čemu služe datoteke s primljenim nastavkom. Ukoliko nam je nastavak nepoznat, trebamo postupiti oprezno i provjeriti da li nam je poruka poslana od nekoga kome vjerujemo.




TROJANSKI KONJ


    Naziv trojanski konj nastao je po poznatoj priči o osvajanju grada Toja zloupotrebom povjerenja. Na sličan se način virtualni trojanski konj može predstaviti kao igra ili zanimljiv sadržaj koji vam neko šalje u e-mail poruci. Kada se pokrene, na vaš računar se instalira aplikacija za udaljenu kontrolu. Osim u e-mail porukama, trojanski konji mogu se pojaviti u obliku datoteka na webu ili mrežama za razmjenu datoteka (P2P programi - Kazaa, WinMX,Limewire itd. ). Mogućnosti su neograničene jer je metoda širenja - vaše povjerenje.


    Jedan od simptoma koje pokazuje racunar na kojem se nalazi trojanski konj je pokušaj podizanja servera na vašem računaru koji očekuje naređenja autora. Uz instaliran i aktivan licni firewall, ovaj pokušaj bit će evidentiran i moći ćete ga zaustaviti.





RADNE TABELE 




     Da biste olakšali upravljanje i analiziranje grupe srodnih podataka, opseg ćelija možete da pretvorite u Microsoft Office Excel tabelu (prethodno poznatu pod nazivom Excel lista). Tabela obično sadrži srodne podatke u grupi redova i kolona radnog lista koji su oblikovani kao tabela. Korišćenjem funkcija tabele podacima u redovima i kolonama tabele možete upravljati nezavisno od podataka u ostalim redovima i kolonama na radnom listu.



    Red zaglavlja -Tabela podrazumevano ima red zaglavlja. Za svaku kolonu u tabeli je podrazumevano omogućeno filtriranje u redu zaglavlja tako da podatke u tabeli možete brzo da filtrirate ili sortirate.




   Naglašeni redovi -Alternativno senčenje ili naglašavanje je po podrazumevanoj vrednosti primenjeno na redove u tabeli da bi se podaci lakše razlikovali.



Izračunate kolone -Unosom formule u jednu ćeliju u koloni tabele kreirate izračunatu kolonu u kojoj se ta formula trenutno primenjuje na sve druge ćelije u toj koloni tabele.




Red sa zbirom -Red sa zbirom možete dodati u tabelu koja obezbeđuje pristup funkcijama za rezimiranje (kao što su funkcije AVERAGE, COUNT ili SUM). Padajuca lista se pojavljuje u svakoj ćeliji reda sa zbirom da biste brzo mogli da izračunate željene zbirove.




Regulator veličine -Regulator veličine u donjem desnom uglu tabele omogućava vam da tabelu prevučete do željene veličine.




Upravljanje podacima u Excel tabeli


Da biste upravljali podacima, možete da koristite jednu tabelu, ali ako želite da upravljate većim brojem grupa podataka, u isti radni list možete da umetnete više tabela.Ako imate pristup i autorsku dozvolu za Microsoft Windows SharePoint Services lokaciju, možete je koristiti za deljenje tabele sa drugim korisnicima. Ukoliko podatke tabele izvezete u SharePoint listu, druge osobe će moći da ih pregledaju, uređuju i ažuriraju u SharePoint listi. Možete kreirati jednosmernu vezu sa SharePoint listom da biste mogli da osvežavate podatke na radnom listu kako biste u njega uneli promene koje su na podacima napravljene u SharePoint listi. SharePoint listu više ne možete ažurirati promenama koje napravite na podacima tabele u programu Excel. Pošto podatke tabele izvezete u SharePoint listu, SharePoint listu možete otvoriti samo za čitanje u programu Excel – sve što želite da promenite možete promeniti samo na podacima na SharePoint lokaciji.



Funkcije koje možete koristiti za upravljanje podacima u tabeli


Sortiranje i filtriranje - Padajuce liste za filtriranje se automatski dodaju u red zaglavlja tabele. Tabele možete da sortirate po rastućem ili opadajućem redoslijedu ili po boji, odnosno možete da kreirate prilagođeni redoslijed sortiranja. Tabele možete da filtrirate kako biste prikazali samo one podatke koji zadovoljavaju određene kriterijume ili možete da izvršite filtriranje po boji. Više informacija o načinu na koji se filtriraju ili sortiraju podaci potražite članku Filtriranje podataka ili Sortiranje podataka.

 

Oblikovanje podataka tabele -U mogućnosti ste da brzo oblikujete podatke tabele tako što ćete primijeniti unaprijed definisani ili prilagođeni stil tabele. Možete i da odaberete opcije stilova tabele da biste tabelu prikazali sa ili bez zaglavlja ili reda sa zbirom, da biste primijenili naglašavanje redova ili kolona radi lakšeg čitanja tabele ili da biste napravili razliku između prve ili poslijednje kolone i drugih kolona u tabeli. Više informacija o načinu na koji se podaci tabele oblikuju potražite u članku. 

Umetanje i brisanje redova i kolona tabele -Možete koristiti jedan od nekoliko načina dodavanja redova i kolona u tabelu. U mogućnosti ste da na lak način dodate prazan red na kraju tabele, da u tabelu uključite susjedne redove ili kolone radnog lista, odnosno da na bilo koje mjesto umetnete redove ili kolone tabele. Po potrebi, redove i kolone možete da brišete. Takođe, iz tabele možete brzo da uklonite redove sa dupliranim vrijednostima. Više informacija o dodavanju i brisanju redova ili kolona tabele potražite u članku.
 

Korišćenje izračunate kolone -Da biste koristili jednu formulu koja se prilagođava svakom redu u tabeli, možete da kreirate izračunatu kolonu. Izračunata kolona se automatski proširuje da bi uključila dodatne redove, tako da se formula trenutno proširuje na te redove. Više informacija o tome kako se kreira izračunata kolona potražite u članku.
 

Prikazivanje i izračunavanje ukupnih vrijednosti podataka u tabelama -U mogućnosti ste da brzo izračunate ukupnu vrijednost podataka u tabeli tako što ćete prikazati red sa ukupnim vrijednostima na kraju tabele, a zatim koristiti funkcije iz padajućih lista za svaku ćeliju reda sa ukupnim vrijednostima. Više informacija o tome kako se prikazuju i izračunavaju ukupne vrijednosti podataka u tabeli potražite u članku.
 

Korišćenje strukturiranih referenci -Umesto da koristite reference na ćeliju, kao što su A1 i R1C1, možete koristiti strukturirane reference koje se odnose na imena tabela u formuli.
 

Obezbeđivanje integriteta podataka -Za tabele koje nisu povezane sa SharePoint listama možete da koristite ugrađene funkcije za provjeru valjanosti podataka u programu Excel. Na primjer, možete da odaberete da u koloni tabele dozvolite samo bojeve ili datume. Više informacija o načinu na koji se obezbjeđuje integritet podataka potražite u članku.
 

Izvoz u SharePoint listu -Tabelu možete da izvezete u SharePoint listu tako da druge osobe mogu da pregledaju, uređuju i ažuriraju podatke u tabeli.


Opširnije i slikovito prikazano možete takođe pogledati na mojem glogsteru:

http://ilhannn.edu.glogster.com/radne-tabele/




 





Нема коментара:

Постави коментар